Przejawem działalności w zakresie nowych horyzontów i przedsięwzięć są nietypowe realizacje i wydarzenia multimedialne łączące naukę i biznes oraz nowoczesne technologie, które są narzędziami w tworzeniu oryginalnych przedsięwzięć, które są wyjątkowe nierzadko w skali światowej.
Festiwal Doliny Sanu – Festiwal, w którym technologie multimedialne odgrywają ogromną rolę i stanowią o wyjątkowości tego wydarzenia, które pokazuje piękno jednego z najbardziej odludnych regionów Polski, gdzie wydawałoby się nie dociera nawet sygnał z telefonu komórkowego. W tym miejscu stworzono festiwal, który za pomocą najnowocześniejszych technik projekcyjnych prezentuje unikatowe zdjęcia natury z muzyką na żywo i jednocześnie propaguje walory ekologiczne i turystyczne tego obszaru.
Interversum – Unikatowe widowisko w skali światowej realizowane 135 metrów pod ziemią w największej komorze solnej KOPALNI SOLI Wieliczka. Wysoka na 37 metrów komora im. St. Staszica jest miejscem niezwykłego widowiska, którego Grzegorz Augustyn jest producentem. Połączenie najnowocześniejszych technik projekcyjnych dostarczonych przez WIZJA sp. z o.o. oraz niezwykłych wizualizacji stworzonych na potrzeby widowiska przez Piotra Szablińskiego RAZORLIGHT Studio tworzą widowisko o jakim jeszcze nikt do tej pory nie pomyślał, w otoczeniu zupełnie wyjątkowych solnych komór.
WIELICZKA – POKAZ MAPPINGU – Nigdy jeszcze czegoś takiego nie dokonano w tak nietypowym wnętrzu i przy tak skomplikowanej strukturze powierzchni projekcyjnych. Przedsięwzięcie to jest jedyne w swoim rodzaju i jak do tej pory bezprecedensowe w skali świata. Mapping w swojej istocie ma wzbogacać architekturę i prezentować treści związane z budynkiem, czy obiektem dla którego jest przygotowany. Tutaj nie mamy takich ograniczeń i dlatego oderwaliśmy się całkowicie od struktury nad którą pracujemy. Scenariusz obejmuje całą historię dziejów, nierozerwalnie związanych z solą – złotem średniowiecza, szczególnie w rejonie właśnie Wieliczki. Oprócz wymiaru technologicznego i artystycznego, stworzyliśmy widowisko, które wzbogaca atrakcje samej kopalni o perfekcyjnie dopracowany pokaz multimedialny, który w sposób oryginalny i niekonwencjonalny potraktował wnętrza, o których nikt wcześniej w taki sposób nie pomyślał. Cały pokaz został przygotowany przez wyjątkowy zespół ludzi. Twórcą i reżyserem był Piotr Szabliński, uznany artysta i twórca widowisk artystycznych, technika projekcyjna to dzieło firmy WIZJA sp. z o.o. w osobach Tomasza Wysockiego oraz Norberta Gościńskiego. Muzykę skomponował Tomasz Szymuś. To zaplecze zagwarantowało sukces całemu widowisku. Scenariusz zaczyna się od czasów wielkiego oceanu, zlodowacenia, stworzenia w ogóle pokładów solnych na tym rejonie, a następnie poprzez aspekty historyczne , aż do czasów współczesnych i nowoczesnych technologii jakie są tworzone w ramach kultury i zaplecza edukacyjnego Małopolski.
Pokaz mappingu może zostać zrealizowany tylko i wyłącznie po wykonaniu trójwymiarowego modelu wnętrza, w którym się odbywa. W tym przypadku jest to komora Staszica w kopalni Wieliczka o wysokości 37m i bardzo nieregularnych kształtach, ze strukturami kasztów i konstrukcji wsporczych i ochronnych. Dlatego wykonanie modelu dla takiego pokazu jest niezwykle trudne i wymaga zeskanowania chmury punktów komory oraz utworzenia z nich modelu trójwymiarowego oraz siatki – masek do projekcji dla wszystkich załamań struktury i bryły komory.
Maski nakłada się następnie w oprogramowaniu do mappingu aby odpowiednio przygotować warstwy. Jest to niesamowicie czasochłonny proces. Aby można było dokonać precyzyjnego ich rozmieszczenia na rzeczywistym obiekcie konieczne jest wykonanie minimum dwóch prób, na których testuje się wykonany model w sposób jak na rysunku poniżej (kolory odnoszą się do poszczególnych siatek i masek wyświetlonych z projektorów).Następnie po ukończeniu procesu adjustacji dokonuje się nałożenia właściwych struktur obrazu przygotowanych animacji, muzyki, wykonanych w studiu czy w green box-ie. Ogromna powierzchnia projekcyjna w komorze solnej oraz specyficzne właściwości pochłaniające soli wymagają zastosowania projektorów dużej mocy, a w tym przypadku ze względu na ograniczenia transportowe muszą być to gniazda podwójne projektorów celem uzyskania właściwej siły światła do projekcji. Jest to jedyne tego typu przedsięwzięcie na świecie i nikt do tej pory jeszcze tego nie dokonał. Jako bazę sprzętową wybrano projektory o rozdzielczości full HD 1920×1200 i sile światła 20 000 ANSI Lumenów przy kompaktowych wymiarach. Projektory te posiadają odpowiednie możliwości techniczne i parametry wystarczające, aby osiągnąć pełny efekt zlewania się obrazu w wielu płaszczyznach. Projektory pracują w tandemach na specjalnie skonstruowanych ramach z precyzyjnym układem kątowym pracującym w trzech stopniach swobody aby możliwe było współosiowe ustawienie projektorów i pokrycie konkretnej powierzchni komory solnej. Ze względu na to iż komora jest wyświecona w całości a widzowie znajdują się w centrum pokazu projektory muszą zostać osadzone na specjalnych konstrukcjach. Wieże projektorowe służą także do ukrycia urządzeń transmisyjnych, komunikacyjnych oraz serwerów pokazu i komputerów zarządzających i pracujących w rozdzielczościach 4K. Tego typu przedsięwzięcie to ogromne zasoby sprzętowe, ludzkie oraz logistyczne, jak również pokonanie ograniczeń technologicznych, transportowych oraz wiele nocy spędzonych na próbach i dostrajaniu modeli poszczególnych powierzchni, niemniej jednak teraz jest wiedza, która pozwala na powtarzalną realizację takiego widowiska z dowolną niemal treścią. Jest to jednak platforma sprzętowa umożliwiająca produkcję takiego widowiska w odpowiedniej jakości i rozmiarze, a biorąc pod uwagę komorę solną można by nawet przemyśleć ( o ile byłoby to możliwe do zwiezienia 135m pod ziemię).
IBTMM – pierwszy światowy kongres inteligentnych budynków oraz zarządzania informacją multimedialną, którego Grzegorz Augustyn jest współorganizatorem. Kongres ma za zadanie połączenie nauki i biznesu w ramach najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych i technik multimedialnych i dedykowany jest do wszelkiego rodzaju instytucji i urzędów, jednostek uniwersyteckich, edukacyjnych, medycyny, szpitali, hoteli oraz muzeów i centrów rozrywki czyli wszedzie tam, gdzie bez najnowszych technologii nie można się obyć. To kolejny z pomysłów, którego zadaniem jest propagować rozwiązania nietuzinkowe i wymieniać się doświadczeniami i wiedzą z szerokiego zakresu dyscyplin naukowych oraz dziedzin biznesu, aby tworzyć lepszą jakość produktów, usług i wdrożeń w naszym kraju i nie tylko.
IMSE – 8-9 października 2014 w Krakowie odbędzie się Integrated Multimedia Systems Event, wydarzenie dedykowane branży rozwiązań mutimedialnych. Głównym celem IMSE 2014 jest stworzenie miejsca prezentacji nowych technologii multimedialnych, pokazanie drogi rozwoju oraz aktywnego kontaktu z partnerami biznesowymi. IMSE będzie również miejscem wymiany pomysłów, doświadczeń i refleksji na temat branży pomiędzy partnerami, dystrybutorami, integratorami, instalatorami i klientami instytucjonalnymi.
Hotel Arłamów – Koordynator Instalacji Niskoprądowych i Multimedialnych WschodnioEuropejskie Centrum Kongresowo Sportowe Arłamów S.A. – wielkość obiektu 84 000 m2, wartość inwestycji 300 mln złotych, wartość systemów niskoprądowych – 16,5 mln złotych
Grzegorz Augustyn
Ul. Środkowa 82
32-851 Jadowniki k/Brzeska
POLSKA